Kleje tkankowe w leczeniu żylaków

img 5843 768x1024 - Kleje tkankowe w leczeniu żylaków
Okluzja żył przy użyciu specjalnego kleju tkankowego jest jedną z najskuteczniejszych, a zarazem najmniej inwazyjną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych. Dr Michał Libiszewski pod kontrolą USG precyzyjnie celuje w chorobowo zmienione naczynia.

Od początku działania Kliniki Lewandowicz jedną z rozwijanych przez nas gałęzi jest nowoczesna flebologia. Leczenie żylaków pozwala uniknąć poważnych powikłań niewydolności żylnej. Jest to problem o tyle istotny, że dotyka coraz większej części populacji.

Nieleczone żylaki mogą powodować bóle kończyn, skurcze mięśni, ale przede wszystkim prowadzą do troficznych zmian w skórze podudzi, co w konsekwencji ułatwia jej uszkodzenie i powstanie trudnych do gojenia owrzodzeń.

Zabieg klejenia żył, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polega na wprowadzeniu cewnika do zmienionego naczynia. Precyzyjne podanie kleju trwa tylko chwilę. Zabieg kończy uciśnięcie kończyny. Kilka minut później można opuścić Klinikę.

Nie takie blizny straszne…

Blizny to zawsze kwestia, która nurtuje pacjentów. Nie da się przeciąć skóry, nie pozostawiając na niej żadnego śladu. Jest jednak wiele detali, które pozwalają na optymalne gojenie, a tym samym minimalizują znak, pozostawiony przez skalpel.

img 5167 1024x1024 - Nie takie blizny straszne...
Blizny po augmentacji piersi powinny chować się w fałdzie podpiersiowym.

Lokalizacja. Cięcia najlepiej prowadzić tam, gdzie nie są widoczne. Kierunek cięcia powinien przebiegać zgodnie z tzw. liniami Langera.

Ochrona przed rozciąganiem. Zbyt duże napięcie może powodować rozchodzenie blizny, czyli jej poszerzenie. Planując linie cięcia, zwracamy uwagę, by nie była zbyt mocno rozciągana.

Leczenie miejscowe. Po zagojeniu rany, około 4 tygodnie po operacji, można rozpocząć leczenie blizny. Najlepiej sprawdzają się opatrunki silikonowe, powodujące równomierny ucisk blizny.

A co jeśli blizna powstanie?

Leczenie blizn jest zróżnicowane. Czasem może wymagać dobliznowego wstrzyknięcia leków, powodujących zanikanie tkanki łącznej. Zwykle obejmuje też laseroterapię frakcyjną lub tzw. microneedling. Większe blizny reagują też na kompresjoterapię. W przypadku rozległych blizn np. pooparzeniowych, przeszczep własnej tkanki tłuszczowej znacznie poprawia jakość zniszczonej skóry i przywraca jej elastyczność. Lekarz podczas konsultacji decyduje o optymalnym planie leczenia.

Piękne piersi po mastektomii

Rozpoznanie raka piersi zmienia całe życie. Większość pacjentek jest przerażona informacjami, jakie do nich docierają. Ważne, aby w tym czasie ostudzić emocje i rozsądnie porozmawiać o możliwościach leczenia.

Myślałam, że rak oznacza koniec. Prosiłam o obcięcie chorej piersi, a najlepiej obu. Wygląd traci znaczenie w obliczu choroby.

Tak swoją pierwszą reakcję na wiadomość o raku piersi wspomina wiele kobiet, które przeszły leczenie onkologiczne.

Większość pacjentek kwalifikuje się do leczenia oszczędzającego pierś. Oznacza to, że wycięcie guza i tzw. węzłów chłonnych wartowniczych stanowi wystarczającą formę leczenia operacyjnego, które uzupełnia leczenie systemowe i radioterapia.

W sytuacjach, kiedy amputacja piersi jest niezbędna (np. w związku z wielkością guza lub obecnością obciążających mutacji genetycznych), obowiązującym obecnie standardem jest leczenie łączące mastektomię z jednoczesnym odtworzeniem piersi.

Wyniki takiego leczenia, łączącego procedurę onkologiczną z zabiegiem plastycznym, mogą być naprawdę wspaniałe.

img 5497 1024x683 - Piękne piersi po mastektomii
Mastektomia nie oznacza dzisiaj utraty kobiecości. Ta pacjentka przeszła obustronną podskórną amputację piersi z jednoczasową rekonstrukcją.

Ponieważ musiałam usunąć obie piersi, poprosiłam chirurga, aby te rekonstruowane były większe niż moje naturalne. Efekt przeszedł moje oczekiwania – nowe piersi są po prostu śliczne.

Kiedy musimy zoperować obie piersi, możemy je nieco zmodyfikować: powiększyć, podnieść, a czasami zmniejszyć. Staramy się, aby uzyskany efekt wynagradzał kobiecie cierpienie związane z chorobą. Poza tym uśmiech pacjentki na widok nowych piersi bywa wspaniałą nagrodą.

Rekonstrukcja piersi nie zawsze jest jednak możliwa od razu. Czasem decydujemy się na nią dopiero po zakończeniu leczenia — to aspekt onkologiczny jest najważniejszym czynnikiem, decydującym o kolejności procedur. Bezpieczeństwo chorej jest zawsze na pierwszym miejscu.

Warto jednak pamiętać, że nawet po wielu latach można wrócić do koncepcji rekonstrukcji piersi, a wiek nie stanowi przeciwwskazania do leczenia odtwórczego.

Gdy zostałam babcią, nie mogłam znieść tej dziury po piersi, która była widoczna za każdym razem, kiedy pochyliłam się, aby podnieść wnuczkę.

Dzisiejsze babcie to energiczne, aktywne kobiety, które uczestniczą w życiu społecznym i zawodowym. Dla nich wygląd i dobre samopoczucie jest równie ważne, jak dla młodych pacjentek. Dlatego podeszły wiek nie stanowi przeciwwskazania do zabiegów rekonstrukcyjnych.

To, co naprawdę ogranicza możliwość rekonstrukcji, to obciążenia internistyczne, ale przede wszystkim palenie papierosów.

  • Palenie tytoniu
  • Poważne schorzenia przewlekłe
  • Aktywna choroba nowotworowa

Rekonstrukcja brodawki

W chirurgii rekonstrukcyjnej piersi odtworzenie brodawki stanowi ostatni etap leczenia. Jest to ważny element, szczególnie doceniany przez same pacjentki. Pozwala wizualnie dostosować rekonstruowaną pierś do strony zdrowej oraz — jak podkreślają kobiety — ostatecznie zapomnieć o chorobie nowotworowej.

img 5181 1024x768 - Rekonstrukcja brodawki
Rekonstrukcja brodawki płatem lokalnym

Sam zabieg jest stosunkowo krótki, a co najważniejsze — wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga pobytu w szpitalu.

Po około 6 miesiącach można wykonać zabieg mikropigmentacji. Technika zbliżona do stosowanej przy makijażu permanentnym umożliwia doskonale odwzorowanie koloru i faktury kompleksu brodawka-otoczka.

Kończy się różowy październik

W tym roku październik minął nam mniej różowo, niż zwykle. Świat sparaliżowała pandemia COVID-19. Pomimo obostrzeń i koniecznych ograniczeń, w Klinice nie zapomnieliśmy o pacjentkach z nowotworami piersi.

banner usg 1 e1589355171807 1024x620 - Kończy się różowy październik
Badanie USG piersi to ważna forma profilaktyki wtórnej chorób nowotworowych

Dzięki obniżeniu o 50% ceny USG piersi, zachęciliśmy rekordową liczbę pacjentek do tego badania. Nowoczesna ocena piersi z elastografią, wykonywana przez doskonałego specjalistę diagnostyki obrazowej, doktora Marka Raźniewskiego, jest najlepszą formą profilaktyki wtórnej u kobiet młodych oraz ważnym uzupełnieniem skriningu mammograficznego u pacjentek po 50 r.ż.

Przeprowadziliśmy również wiele konsultacji dotyczących rekonstrukcji piersi. To ważny element leczenia onkologicznego.

W zabiegach rekonstrukcyjnych nasi specjaliści wykorzystują wszystkie możliwe techniki, od ekspanderów i endoprotez, poprzez płaty oparte na perforatorach, wolne płaty z połączeniami mikrochirurgicznymi, po przeszczepy autologicznej tkanki tłuszczowej.

img 5497 1024x683 - Kończy się różowy październik
Chora po obustronnej amputacji piersi z jednoczasową rekonstrukcją

Chociaż różowy październik dobiega końca, nieustająco zachęcamy wszystkie kobiety do regularnych badań i konsultacji z naszymi specjalistami.

Nowoczesne opatrunki to lepsze gojenie

W ostatnich latach nastąpił duży postęp w gojeniu ran. Do użycia weszły nowoczesne opatrunki, tworzące nie tylko dobrą warstwę ochronną, ale również zapewniające optymalną wilgotność i poprawiające ukrwienie ran.

Ich zastosowanie umożliwia szybsze gojenie ran. Mniej powikłań oznacza krótszą rekonwalescencję, ale także lepsze efekty estetyczne.

img 5007 1024x1024 - Nowoczesne opatrunki to lepsze gojenie
Niewielkie urządzenie stanowi serce opatrunku podcisnieniowego Pico7

Rewolucyjnym rozwiązaniem są systemy podciśnieniowych opatrunków, stosowanych tam, gdzie rany są szczególnie narażone na gorsze gojenie. Przykładem mogą być przeszczepy skóry czy rozległe plastyki planowe. Umieszczony na 7 dni opatrunek zdejmuje również z pacjenta konieczność codziennego opatrywania rany, co bywa niekiedy bolesnym i przykrym zabiegiem.

III Akademia Dermatoskopii we Wrocławiu

W dniach 18 i 19 września odbędzie się trzecia edycja Akademii Dermatoskopii. Konferencja stanowi forum, podczas którego lekarze z całego kraju omawiają kwestie związane z diagnostyką i leczeniem nowotworów skóry. W tym roku odbędą się m.in. warsztaty dermatoskopii, a tematyka wykładów potwierdza multidyscyplinarny wymiar problemu.
W sobotę prezentacje przedstawią nasi lekarze. Dr Michał Lewandowicz będzie omawiał techniki onkoplastyczne w leczeniu nowotworów skóry, a dr Emilia Lewandowicz przybliży temat radioterapii w chorobach dermiatologicznych.
Chociaż ze względu na COVID liczba miejsc w salach wykładowych jest ograniczona, udział w transmisji konferencji online zapowiedziało ponad 450 osób.

Nasi super-mikrochirurdzy szkolą się w leczeniu obrzęku

Na początku września br. nasi lekarze, dr Michał Libiszewski i dr Michał Lewandowicz, wzięli udział w warsztatach z super-mikrochirurgii w Słupsku.

img 4556 1024x768 - Nasi super-mikrochirurdzy szkolą się w leczeniu obrzęku

Uczestniczyli m.in. w zabiegach zespalania pod mikroskopem naczyń chłonnych, których średnica wynosi 0,25 mm. Takie operacje mają na celu redukcję obrzęków, np. powstałych po leczeniu onkologicznym. Już niedługo tego typu operacje lekarze będą wykonywać w Łodzi.

img 4603 1 1024x1024 - Nasi super-mikrochirurdzy szkolą się w leczeniu obrzęku
Processed with MOLDIV

Nowy sezon na zabiegi laserowe

Już wkrótce jesień. Koniec lata może być jednak przyjemny. Mniejsza ekspozycja na słońce umożliwia powrót do zabiegów laserowych, które regenerują skórę i pozwalają na pozbycie się przebarwień i zmarszczek. Warto odpowiednio wcześnie ustalić harmonogram takich zabiegów.

image - Nowy sezon na zabiegi laserowe