Piękne piersi po mastektomii
Rozpoznanie raka piersi zmienia całe życie. Większość pacjentek jest przerażona informacjami, jakie do nich docierają. Ważne, aby w tym czasie ostudzić emocje i rozsądnie porozmawiać o możliwościach leczenia.
Większość pacjentek kwalifikuje się do leczenia oszczędzającego pierś. Oznacza to, że wycięcie guza i tzw. węzłów chłonnych wartowniczych stanowi wystarczającą formę leczenia operacyjnego, które uzupełnia leczenie systemowe i radioterapia.
W sytuacjach, kiedy amputacja piersi jest niezbędna (np. w związku z wielkością guza lub obecnością obciążających mutacji genetycznych), obowiązującym obecnie standardem jest leczenie łączące mastektomię z jednoczesnym odtworzeniem piersi.
Wyniki takiego leczenia, łączącego procedurę onkologiczną z zabiegiem plastycznym, mogą być naprawdę wspaniałe.
Rekonstrukcja piersi nie zawsze jest jednak możliwa od razu. Czasem decydujemy się na nią dopiero po zakończeniu leczenia — to aspekt onkologiczny jest najważniejszym czynnikiem, decydującym o kolejności procedur. Bezpieczeństwo chorej jest zawsze na pierwszym miejscu.
Warto jednak pamiętać, że nawet po wielu latach można wrócić do koncepcji rekonstrukcji piersi, a wiek nie stanowi przeciwwskazania do leczenia odtwórczego.
To, co naprawdę ogranicza możliwość rekonstrukcji, to obciążenia internistyczne, ale przede wszystkim palenie papierosów.
- Palenie tytoniu
- Poważne schorzenia przewlekłe
- Aktywna choroba nowotworowa
Leave a Comment
(0 komentarze/y)