Wolumetria

Proporcje twarzy

Twarz jest najczęściej eksponowaną i zarazem ocenianą częścią naszego ciała. Definiuje tożsamość człowieka, określa jego indywidualność, zdradza charakter. Jest niepowtarzalną mozaiką linii i kształtów, układem proporcji, stosunkiem zagłębień i wyniosłości, na których światło produkuje cienie i blaski. Jest to dynamiczny układ, zmieniający się z wiekiem. Twarze dzieci są krągłe i pełne. Twarze dorosłe smukleją, w miejscach wcześniejszych krągłości, pojawiają się zagłębienia, skóra nieuchronnie poddaje się siłom grawitacji.

Z medycznego punktu widzenia fizjologia tych zmian to następująca z wiekiem utrata objętości tkanki tłuszczowej na twarzy, osłabienie i zmiana układu rusztowania kostnego twarzy w następstwie zmniejszenia gęstości kości i zmian wstecznych, osłabienie i rozluźnienie aparatu mięśni, więzadeł i powięzi, czyli niejako rozsznurowanie gorsetu, utrzymującego tkanki miękkie twarzy na kościach i zezwolenie im na poddanie się siłom grawitacji. W wyniku tych procesów dochodzi do tzw. odwrócenia trójkąta młodości, czyli zmiany dystrybucji objętości tkanek, powodującej iż umowny trójkąt twarzy ma swoją podstawę nie na wysokości oczu i policzków, a na poziomie żuchwy.

wolumetria 1 - Wolumetria

Co może zatem zdziałać medycyna estetyczna, aby odwrócić ten proces?

  • Po pierwsze oferuje szeroki wachlarz zabiegów regeneracyjnych, mających na celu poprawę gęstości i sprężystości skóry, takich jak mezoterapia czy zabiegi wykorzystujące komórki macierzyste.
  • Po drugie dysponuje urządzeniami, wykorzystującymi energię promieniowania laserowego, fali elektromagnetycznej czy ultradźwiękowej do wywołania procesu termicznego i obkurczenia tkanek zarówno skóry, jak i tkanek położonych głębiej, czyli wpływa na ponowne zasznurowanie rozluźnionego gorsetu.
  • Po trzecie ma do zaoferowania mechaniczną pomoc w walce z grawitacją, czyli szeroki asortyment tzw. nici, które tworzą dodatkowe rusztowanie miękkotkankowe, jednocześnie pobudzając procesy regeneracyjne.
  • I wreszcie po czwarte, pozwala na przywrócenie utraconej objętości w miejscach, w których ten brak w sposób szczególnie zauważalny determinuje „dojrzały” czy „zmęczony” wygląd. Te miejsca to w szczególności okolice kości jarzmowych, skronie, okolice poniżej wewnętrznego kąta oka – tzw. „doliny łez”, fałdy nosowo-wargowe i okolice położone poniżej kącików ust, czyli tzw. „linie marionetki”. Zabiegi mające na celu przywrócenie utraconej objętości tkanek twarzy określamy wspólnym mianem „wolumetrii”.

 

Wolumetria

Utrata objętości w obrębie tkanek twarzy jest jedną z najbardziej widocznych oznak procesu starzenia. Wynika z postępujących zmian wstecznych w obrębie skóry, tkanki podskórnej, mięśni, więzadeł, powięzi oraz kości. Zmiany te powodują kaskadę następstw, nieuchronnie prowadzących do zwiotczenia skóry, zaniku podskórnych oraz głębokich warstw tkanki tłuszczowej, w wyniku czego dochodzi do pojawiania się zmarszczek i bruzd, pogłębiania fałdów oraz opadania tkanek. W celu zatrzymania, a nawet odwrócenia efektów tego procesu, konieczne jest przywracanie utraconej objętości. W tym celu wykonuje się wolumetryczne modelowanie twarzy, potocznie nazywaną wolumetrią twarzy.

Przed zabiegiem należy precyzyjnie określić obszary, wymagające uzupełnienia objętości i dobrać wraz z pacjentem optymalny preparat wolumetryczny. W wolumetrii najczęściej stosowane są preparaty usieciowanego kwasu hialuronowego, ale możliwe jest także zastosowanie preparatów wolumetryczno-biostymulujących, czyli związków pobudzających nasze tkanki do produkcji kolagenu, czy idealnie biokompatybilnego wypełniacza – własnej tkanki tłuszczowej.

 

Kwas hialuronowy

To związek stosowany w medycynie estetycznej od ponad 20 lat. Jest bezpieczny, ponieważ jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie, która dzięki swoim możliwościom wiązana wody wpływa na właściwe nawodnienie tkanek.

Nasz własny kwas hialuronowy z czasem zanika. Nowoczesne preparaty z kwasem hialuronowym potrafią go jednak zastąpić.

Kwas hialuronowy jest stosowany w medycynie estetycznej i anty-aging w dwóch postaciach. Wolne, nieusieciowane cząsteczki kwasu hialuronowego, czyli kwas w postaci całkowicie wchłanialnej, tzw. kwas nieusieciowany, stosowany jest w celu nawodnienia skóry w zabiegach mezoterapii i biorewitalizacji. Kwas hialuronowy usieciowany, czyli taki, którego  cząsteczki związane są w sieci, tworząc relatywnie stałą i niezmienną strukturę przestrzenną, stosowany jest jako implant tkankowy. Ten rodzaj kwasu hialuronowego o wydłużonym okresie wchłaniania pozostaje w tkankach w miejscu podania na pewien czas (od 6 do nawet 24 miesięcy zależnie od rodzaju preparatu, miejsca implantacji oraz cech zależnych od pacjenta, takich jak poziom metabolizmu czy stosowanie używek).

Obecnie, z uwagi na opisywane w niekorzystne reakcje organizmu po wielu latach od implantacji preparatów stałych, całkowicie niewchłanialne implanty tkankowe nie mają zastosowania. Stosowane są jednak z powodzeniem preparaty stanowiące niejako pomost między mezoterapią a wypełniaczem – skoncentrowane preparaty kwasu hialuronowego, stworzone w taki sposób, aby zapewnić najsilniejsze nawilżenie i poprawę jakości skóry oraz delikatny efekt wypełnienia.

 

Lipofilling

Tkanką, wraz z utratą której tracimy objętość na twarzy, jest tkanka tłuszczowa. Wraz z wiekiem dochodzi także do jej redystrybucji w obrębie organizmu i zamiast pełnych policzków i jędrnych piersi mamy okrągłe brzuszki i pełne boczki. Dzięki możliwościom, jakie daje współczesna chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna, możemy do pewnego stopnia odwrócić ten niekorzystny wizualnie proces i przeszczepić tkankę tłuszczową z miejsc, gdzie mamy jej nadmiar w miejsca, w których wyraźnie jej brakuje. Proces pobierania i przeszczepu tkanki tłuszczowej to lipotransfer.

Własna tkanka tłuszczowa jest absolutnie najlepszym możliwym dla pacjenta preparatem wolumetrycznym. Po pierwsze jest to nasza własna tkanka, więc nie ma ryzyka odrzucenia preparatu. Po drugie wypełnienie tkanką tłuszczową daje najlepszy efekt wizualny i  czynnościowy. Tłuszcz ma idealny kolor, nie powoduje czasem spotykanego przy zastosowaniu kwasu hialuronowego efektu błękitnego przeświecania. Jest naturalnie miękki i sprężysty, dzięki czemu nie powoduje wrażenia usztywnionej i amimicznej twarzy, występującego po zbyt agresywnych zabiegach z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego czy biostymulatorów. Tkanki wypełnione tłuszczem są przyjemne i naturalne w dotyku. Dodatkowo, co obserwuje każdy wykonujący zabiegi lipotransferu, tłuszcz podany podskórnie w unikalny sposób regeneruje skórę. Dzieje się tak dzięki obecności w tkance tłuszczowej mezenchymalnych komórek macierzystych, aktywowanych w procesie pobierania i przeszczepu tłuszczu.

Zabiegi z zastosowaniem tłuszczu własnego pacjenta dają bardzo naturalny efekt świeżej, wypoczętej i odmłodzonej twarzy. Są to jednak zabiegi relatywnie bardziej wymagające, zarówno od pacjenta, jak i od lekarza. Dlatego rezerwujemy je dla najbardziej wymagającej oraz świadomej grupy pacjentów, ceniących sobie luksus naturalnego piękna.

Efekty wolumetrii:

  • poprawa owalu twarzy
  • korekta linii żuchwy
  • wypełnienie dołów skroniowych
  • redukcja bruzd i fałdów (np. fałdów nosowo-wargowych i linii marionetki)
  • wypełnienie zmarszczek
  • wypełnienie tzw doliny łez
  • uniesienie policzków
  • redukcja tzw. chomików
  • odbudowa wypełnienia i poprawa nawilżenia ust
  • uniesienie kącików ust
  • redukcja tzw. zmarszczek palacza
  • korekcja brody i nosa

Nie ma jednego idealnego zabiegu dla każdego, dlatego w czasie konsultacji dokładnie analizujemy potrzeby pacjenta i wspólnie z nim dobieramy optymalny plan leczenia i rodzaje preparatów.